Hey Dergisi'nin yayın hayatı

Hey, 1970'lerin başından 1980'lerin sonuna dek Milliyet yayın topluluğunca çıkarılan müzik ve gençlik dergisidir. Dergi, en tutulduğu dönemde haftada 60,000 satış sayısını yakaladı.
Hey Dergisi 18 Kasım 1970'te yayın hayatına başlamıştır. O tarihlerde Milliyet gazetesi Karacan ailesinin kontrolündedir. Hürriyet Gazetesi de Simavi ailesinin kontrolündedir. Dolayısı ile HEY dergisi Hürriyet yayın topluluğu değil, Milliyet yayın grubunun yayınladığı bir dergidir.
Derginin editörü Doğan Şener, önemli muhabir-yazarlarından birisi de Yener Süsoy'dur. Dergi her hafta yerli ve yabancı şarkıların listesini yayınlamıştır. Derginin önemli kalemlerinden biri de 1998 Yılı'nda kaybettiğimiz gazeteci-yazar ve televizyoncu Erhan Akyıldız'dır. O yıllarda dergide kalem oynatan bir diğer önemli isim bugün köşe yazarlığına devam eden Arda Uskan'dır. 80'li yıllarda Erdoğan Sevgin'in yayın yönetmenliğinde yayın hayatını sürdüren derginin daha sonraki yayın yönetmeni ise derginin kurulduğu yıllarda stajyer olarak görev yapmış Hulusi Tunca olmuştur. 80'lerin ortasından kapadığı tarihe kadar Tunca'nın yönetiminde yayınlanan dergide bugünün medyasından ve müzik sektöründen tanıyacağınız birçok değerli kalem ve fotoğrafçı yer almıştır. Kanat Atkaya, İbrahim Seten, Tolga Akyıldız, Erdal Gökkaya, Ramiz Dağlı, (bugün aramızda olmayan) Ali Öztürk, Muzaffer Kantarcıoğlu, Afşin Akın, Uğur Çakır, Adnan Tamirak, Nurgün Çatkın, Şansal İlgün vb. bu isimler arasında sayılabilir. Yine 80'li yıllarda popüler müzik sanatçılarından Umay Umay (Umay Denizci) ve Rüya Ersavcı da dergide yazarlık yapan ünlülere örnek verilebilir. 80'li yılların sonunda Cağaloğlu'ndaki binasından önce Ferahevler daha sonra da Tarabyaüstü'ndeki binasına taşınan Hey Dergisi değişen ekonomik koşullar nedeniyle önce aylık olarak yayınlanmış daha sonra da kapanmıştır. Dergi kapanmadan önce yayın hayatına Hey Dergisi'nin bir uzantısı olarak başlayan Hey Girl Dergisi (Mayıs 1988) bugün halen en çok satan genç kız dergisi olarak Doğan Burda Dergi Grubu bünyesinde yayın hayatına devam etmektedir.
Hey Dergisi'nin en çok ilgi gören bölümleri olarak; müzik listeleri, radyo program listeleri, mektup arkadaşı köşesi ve posterler örnek olarak gösterilebilir. Hey Dergisi'nin yayın hayatının son bulmasında Şubat 1987 tarihinde yayın hayatına başlayan ve bugün yine Doğan Burda Dergi Grubu bünyesinde yayınlanmakta olan Blue Jean Dergisi ile rekabet edemeyişinin etkisi büyüktür.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !