Degisik evrelerden geçmis bir dergi HEY !

Sayfa 15

Sayfa 15-ilanlar, hey, gençlik, kulübü

Hulusi Tunca yönetiminde zamanin efsane Hey Dergisi. Blue Jean çikinca papucu dama atilmisti. Bir süre sonrada adi Hey Girl olarak degismisti. Günümüzün önemli müzik yazarlarindan Kanat Akkaya ve Tolga Akyildiz gibi isimlerin yazi yazmaya basladigi müzik dergisidir. Bende amatör sayfalarinda bisiiler çizmisimdir. Michael Jackson'li kapakli sayilari hala elimde durur. Neden saklarim hala? Onu da bilmem..
Hey bizim dergimizdi.. bizim dönemimizin yani.. o yillarda hatirladigim tek ve ilk gençlik dergisiydi..
Hey girl dergisinin yukardaki hey dergisinin devami oldugunu simdi ögrendim.Hiç almadim bu hey dergisinden ama kuzenimin dergilerini okurdum bazen....ama hey girl dergisini almistim bisüre..
Blue Jean çiktiktan sonra hey taklitçilige devam etti. (Alman Bravo dergisinin tabii.) Ayrica Blue Jean aktif bir sekilde girince toparlanamadilar.
Önce 15 günde bir çikmaya basladi. Sonra aylik oldu. Sonra da GIRL ile birlestirip adina HeyGIRL dedikleri bir dergi çikarmaya basladilar. Böylece Hey efsanesi de bitmis oldu.

Nena'yi Hey dergisi ile tanidim. Sandra, Modern Talking, Falco, Duran Duran, Culture Club, Rick Springfield, Bruce Springsteen'i ve aklima gelmeyen digerlerini.
Bayide 1 gün gecikse o 1 gün tam 1 ay kadar uzun gelirdi.
Param olmadigi zamanlar çalacak kadar bagimliydim. (Bu bir itiraftir.)

Bu arada Hey dergisi ile ilgili ilginç bir hatirami anlatmak isterim.
Zamanin iletisim araci mektup ve dogal olarak bol bol mektup yaziyoruz dergiye.
Gurbetçi arkadaslarimizin getirdigi yabanci dergilerin verdigi çikartmalar bizim için çok degerli o zamanlar. Bir kenarinda BRAVO vs. yazan pul kadar, ama kaliteli ve çok güzel çikartmalar. Her yazdigimda da "neden dergini yaninda etiket vermiyorsunuz?" diye sorardim. Herkes benim gibi yazmis olmali ki sonunda dergide bir haber çikti. Haftaya "herkese etiket veriyoruz" diye. Haftayi sabirsizlik ve merakla bekledim. Sonunda bayideki dergiyi kapip içini açmam bir oldu. Ama o ne! Nasil hayal kirikligina ugradim bilemezsiniz. Çünkü derginin içinden çika çika etiket çikti. Bildigimiz, defterlere-kitaplara yapistirip üzerine isim, soyisim, sinif, okul vs yazdigimiz, bildigimiz etiket. "E, zaten etiket istiyordun. Ne çikmasi gerekiyordu?" dediniz. Haklisiniz. Adina "çikartma" denen mereti "etiket istiyoruz" diye ne istedigini bilmeden istersen olacagi budur.
Kitap tavsiye:Hulusi Tunca, bundan yillar önce Hey Dergisi için yaptigi röportajlarini derledigi "Hey Gidi Günler/70’li Yillar" adli kitabini çikardi.Hey dergisi 1980lerde el degistirdikten sonra yabanci pop agirlikli çikmaya basladi,dolayisi ile kitaptaki röportajlar yerli.
degisik evrelerden geçmis bir dergi hey.ben küçük bir çocukkende alinirdi eve çünkü müzik ile ilgili benim o sirada bildigim tek dergi idi.hafif bati müzigine yerli yabançi ayrimi yapmadan yer verirdi.sonra 80'lerin basinda bu sefer yükselen deger arabeks'e kapilarini açti.benim devamli okumaya basladigim 80'lerin ikinçi yarisinda bu seferde hiç utanmadan bir zamanlar üstlerinden tiraj yaptiklari bu türü ve sanatcilarini alaya almaya basladilar.saman kagidina basildigi için bizler kuse blue jean dergisinin çikacagini duyunca sevinçten titremistik.blue jean kuse ile tanistirinca bizi bu sefer hey dergisininde orta sayfalar hariçinde diger sayfalari kuse olmustu.

80'lerin sonlarina dogru heyçik isimli bir dergi verirdi ortasinda.bu dergiçiginde ortadaki 2 sayfasi forum adi ile okuyucu mektuplarina ayrilmisti.çok tartismalar olurdu orda misal biri çikar

dünyanin en iyi müzik grubu modern talking derdi.haftaya cevap gelirdi. sen müzikten anlamiyorsun.öbür haftada o ona derken çok eglenirdik

Hey Dergisi her yıl geleneksel "Yılın Müzik Oskarları" yarışması düzenlerdi.. Sonuçlar Halk Oylaması ve Seçici Kurul Oylaması şeklinde iki aşamada belirlenirdi.. Okuyucular oylarını mektupla gönderirlerdi..

1978 yılı Hey Dergisi geleneksel "Yılın Müzik Oskarları" yarışması sonuçları :

1978 Yılının Kadın Sanatçıları :

1 – Ajda Pekkan / 6.841 oy
2 - Sezen Aksu / 6.175 oy
3 - Nükhet Duru / 4.895 oy
4 - Seyyal Taner / 2.027 oy
5 - Nil Burak / 1.866 oy
6 - Yeliz / 1.320 oy
7 - Nilüfer / 1.245 oy
8 - Gülistan Okan / 986 oy
9 - Asu Maralman / 943 oy
10- Işıl Yücesoy / 805 oy


1978 Yılının Erkek Sanatçıları

1– Ersan Erdura / 7.435 oy
2- Erol Evgin / 6.985 oy
3- İlhan İrem / 3.297 oy
4- Atilla Atasoy / 2.570 oy
5- Edip Akbayram / 2.164 oy
6- Cem Karaca / 1.970 oy
7- Barış Manço / 1.912 oy
8- Tanju Okan / 1.085 oy
9- Alpay / 982 oy
10- Selçuk Ural / 791 oy

Hey dergisini ablam alırdı ben de okurdum. haaa, yaaaa, bak sen . hımmmm demek öyleymiş diye diye sayfaları çevirirdim. pop müzik, hafif batı müziği, artık o zamanlar adına ne deniyorsa hepsini Hey dergisinin sayfalarından öğrendim. şimdi düşününce çok komik geliyor bana. hiç dinlemediğim, daha doğrusu dinleme imkanım olmamış şarkıların adlarını, sesini hiç duymadığım şarkıcıları tanırdım. Hatta Amerika ve Avrupa ülkelerinde listelerde hangi sıraya yükselip düştüklerini öğrenirdim. komik. Arkadaşlarla konuşurken de anlatırdım; Bruce Springsteen yeni bir kaset çıkarmış, yok efendim, Cyndi louper konserde şöyle şöyle yapmış.

Duran Duran ile ilgili başlığı okurken bir şey aklıma geldi, Hey dergisinde okuduk, A Wiew To kill diye bir şarkı yapmışlar ama Türkiyeye kaset daha gelmemiş. Hey dergisinde olağanüstü bir hizmet var, ..... günü saat .... ile ... arasında dergimizi tefonla arayanlara bu şarkıyı telefondan dinleteceğiz.

bizim evde telefon yok, en yakın telefonlu tanıdığımız yürüyerek on dakika uzaklıkta ama onu da ölüm haberlerini iletmekte yada almakta kullanıyoruz.

Yeni çıkan plaklarıda 5 yıldız üzerinden değerlendirmelerini içeren bir sayfaları vardı. 70lerden hatırladığım 5* alan, nightflight to venus/ boney m ve 80 başlarından paul mc cartney/ pipes of peace idi...


Hey dergisinin radyo TV magazin eki de vardı.. Radyo ve televizyon sanatçıkarının spikerlerin magazin haberlerini verirdi.. Aytaç Kardüz kapaklı Hey Magazin..

Geçmişte bu tür dergilerin sadece resimlerine bakar ve başlıklarını okurdum...Şu an sitemizdede paylaşılan Hey dergilerinin hepsi bende mevcut ve arada göz gezdiriyorum...Eskiden o bakıp geçtiğim kısımlarda okumadığım yazıların hepsini tek tek okuyorum...Hele bir söz sırası sizin diye bir bölüm var akıllara zarar ...

Cem Karaca'dan bir parça istemiştik ama ismimiz neden Asu Maralman şarkısından önce okundu diye Erzurum radyosuna çemkirenler,geceleri barlara pavyonlara giden kızlar olarak erkeklerin kendileri hakkında yanlış düşünmesini istemeyenler,Duygulu ve hisli kızlarla mektuplaşmak isteyenler,hatta ingilizce olabilir diye not düşenler

http://sites.google.com/site/heydergisi/

burası hey dergisinin sitesi
bu sayfada ise mazideki hey okurlarının görüşleri var

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !