CEM KARACA

Cem Karaca-Edirdahan Yeniden Kuruldu, HEY Dergisi 1978Oktay Aldoğan, Ahmet Güvenç ve Caner Bora tekrar Kurtalan Ekspres’e döndü.
Bir süre önce Kurtalan Ekspres’ten ayrılan Oktay Aldoğan, Ahmet Güvenç ve Caner Bora’nın Feriman Uğurdemir’le oluşturdukları Cem Karaca-Edirdahan topluluğunun ömrü 20 gün sürdü.
Müzik çalışmalarının başlamasından sonra teker teker Edirdahan’dan ayrılan Aldoğan, Güvenç ve Bora tekrar Celal Güven’le birlikte eski toplulukları Kurtalan Ekspres’e döndüler.
Kurtalan Ekspres Dağılmadı
Feriman Uğurdemir ile birleşerek Edirdahan’ı kurup, Kurtalan Ekspres’in dağıldığını söyleyen topluluk elemanları Cem Karaca-Edirdahan’dan ayrılış nedenlerini şöyle açıklıyorlar:“Kurtalan Ekspres zaten dağılmamıştı. Topluluğun dağıldığı haberini vermeye yetkimiz de yoktu. Çünkü bir tek kişi tarafından bile olsa topluluk temsil edilmekteydi.Biz üç arkadaş sadece ekonomik koşullar nedeniyle Kurtalan Ekspres’ten ayrıldık. Barış Manço’dan uzun süre haber alamayınca zor durumda kalmıştık. Olayı bu açıdan değerlendirerek Feriman ile birleşerek Edirdahan’ı kurduk. Cem Karaca da Feriman aracılığı ile bizimle çalışmak istediğini bildirdi ve anlaştık. Provalar başladıktan hemen sonra Cem Karaca’nın politik görüşleri ile müzikal çalışmalarımızın bağdaşamayacağını anlayınca topluluktan teker teker ayrıldık şimdi yeniden Kurtalan Ekspres’te eski çizgimizde birleşiyoruz.
Cem Karaca, Feriman Uğurdemir
Cem Karaca-Edirdahan topluluğundan bu üç kişi ayrılınca Cem Karaca topluluğuna, Tufan Altan (davul), Bülent Urkan (saksafon ve flüt), Salih Çele (trompet) ve dağılan Dervişhan topluluğunun eski elemanı Hami Barutçu’yu (gitar) aldı. Cem Karaca bu ayrılış konusunda şunları söylüyor:“Kendileri teker teker ayrıldılar. Biz onlara git demedik. Benim üzüldüğüm şey, bu kişilerin önceden haber vermeden topluluktan çok kısa bir sürede ayrılışlarıdır. Benim birçok anlaşmam olduğundan bu ani ayrılışları beni çok zor durumda bıraktı. Bu tarz hareketler kimseye yakışmayacağı gibi, hele müzisyene, sanatçıya hiç yakışmaz.”
Bu kişiler benimle beraber çalışmak isterken onlara, Barış Manço’dan temiz kağıdı getirmelerini söylemiştim. Buna gerek olmadığını söylemişlerdi. Barış benim çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir arkadaşımdır. Onun hakkında bana söyledikleri sözleri şimdilik söylemek istemiyorum. Ben yeni arkadaşlarımla bugüne kadar sürdürdüğüm devrimci müziğime devam edeceğim. Bu ayrılan kişiler halkımızın yararına müzik yapmaktan korktular. Çünkü bunun sonunda bombalanmak, öldürülmek vardı. Yalnız bu kişiler şunu bilmeliler ki, politik olmayan sanat, sanat değildir.”Edirdahan’ın kurucusu Feriman Uğurdemir’de topluluktan ayrılan bu üç kişi konusunda şunları söylüyor:“Bu arkadaşlar ve ben, Cem Karaca ile konuşmuş ve onun politik çizgisinde müzik yapmaya karar vermiştik. Bunun aksi zaten düşünülemez. Çünkü Cem Karaca bizim için yıllardır sürdürdüğü devrimci müzik çizgisinden mi ayrılacaktı. Sonradan bu yaptıkları çok ayıp bir şey oldu. Onlar ayrılmıştır ama, Cem Karaca-Edirdahan topluluğu daha da güçlenerek, çalışmalarına devam etmektedir.”
Kaynak : HEY Dergisi – 1978
***********************************************
CEM KARACA NIN ALDIĞI ÖDÜLLER 100'ün üzerinde plaket ve ödüllerden bazıları;
1967: "ALTIN MİKROFON" yarışması. Cem Karaca ve Apaşlar grubu "Emrah" adlı eserin bestesi ile birincilik ödülü.1971: Hey dergisi. "Dadaloğlu" ile birincilik ödülü.1972: "Hey Osgarları". Cem Karaca yılın erkek şarkıcısı.1974: Hey dergisi. "Yılın Bestesi" yarışmasında Namus Belası ile birincilik ödülü.1974: Demokrat İzmir. "Yılın Plağı" Namus Belası1975: Hey dergisi. "Yılın Müzik Oskarları" Yılın Erkek Şarkıcısı ödülü1975: Altın Kelebek Türk Batı Müziğinde "Yılın Erkek Şarkıcısı" ödülü1975: Ses dergisi. "Yılın Batı Müziği Sanatçısı"1976: TGS İzmir Basın. "Yılın Erkek Sanatçısı"1976: TGS İzmir Basın. "Başarılı Plak" "Kavga" Cem Karaca/Dervişan1977: TGS İzmir Basın. "Yılın Topluluğu" Dervişan1977: TGS İzmir Basın. "Yılın Erkek Sanatçısı"1990: " 4. Altın Güvercin" şarkı yarışması. Yorumcu ödülü1990: " 4. Altın Güvercin" şarkı yarışması. "Söz Yazarı Ödülü" Kahya Yahya 1993: Raks- Popsav ve Kültür Bakanlığının düzenlediği "Türk Pop Müziğinde 35 Yıl" yılın bestesi öoülü. Namus Belası 1995: Bahçelievler belediyesi basın ödülü 1999: Avrupa Gençlik Festivali "Kuzey Yıldız" 2000: Gazeteci ve Yazarlar vakfı Çeyrek asrı aşan grur tablosu 2001: Burç FM "Onur Ödülü"

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !